baner nowy 4
e-Narzędzia

Statystyki

Szkolna strona istnieje od 13.10.05 

Szukaj

Webmaster login

Strona Startowa

2020-02-21
Dziś zawitali do nas goście, którzy podarowali nam kawałek historii szkoły w Porębie Wielkiej. Przekazali nam zdjęcia oraz dokumenty dotyczące nauczyciela naszej szkoły - Pana Józefa Myczkowskiego, który przez C.K. Radę szkolną okręgową w Limanowej został mianowany nauczycielem 1-klasowej szkoły w Porębie Wielkiej i pracował tu w latach 1912 - 1919.
Jak napisano w piśmie do Pana Józefa Myczkowskiego z dnia 29 lipca 1912r.

 C.k. Rada szkolna okręgowa mianuje Pana tymczasowym nauczycielem w szkole 1. klasowej w Porębie wielkiej począwszy od dnia 1 sierpnia 1912 roku. Wzywa się Pana ażebyś bezzwłocznie zgłosił się na nadanej Mu posadzie u p. Kierownika szkoły i objął czynności służbowe i doniósł o tem c.k. Radzie szkolnej okręgowej, po czem Mu płaca zostanie wyasygnowaną.

Najpóźniej do 14 dni po objęciu służby masz się Pan zgłosić z dekretem w biurze c.k. Rady szkolnej okręgowej celem złożenia ślubowania."

Dokumenty i zdjęcia rodzinne udostępnił nam Pan Andrzej Strzyż, który wraz z małżonką Barbarą Myczkowską - Strzyż (wnuczką Pana Józefa Myczkowskiego) gościli dziś w naszej szkole opowiadając o swym przodku i jego pracy w szkole w Porębie Wielkiej. Już dziś zaprosiliśmy naszych Gości na tegoroczne Święto szkoły, aby uroczyście upamiętnić zacną postać nauczyciela, który pracował tu w czasach gdy żył i tworzył Władysław Orkan. A może Panowie się znali? To kolejna gratka do odkrycia przez badaczy historii szkoły.
Pan Andrzej Strzyż, w dowód wdzięczności za podzielenie się z nami tak cenną dla nas wiedzą przyjął symboliczny dyplom Przyjaciela Szkoły im. Władysława Orkana w Porębie Wielkiej.

Wszystkich tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o szkolnictwie na naszych terenach w latach pracy Pana Myczkowskiego, zachęcamy do lektury ciekawego opracowania pt. "Szkolnictwo ludowe w Galicji u progu działalności Rady Szkolnej Krajowej w latach 1868 - 1921." (poniżej link do lektury)

https://www.google.com/url…

« powrót
Archiwum:         
Certyfikaty

Zapraszamy na Naszego
Facebooka 
 

  

 Katalog Gwiazdor

   

    

  

 

 

Banery

  

 
  

 

 Administrator  mgr inż. Łukasz Sułkowski e-mail: cool_boe@interia.pl

 

CMS Tractable by Marketing Studio